Şuşa Otel və Konfrans Mərkəzi
Foglie Dalloro şirkəti, Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərində yerləşən Şuşa Otel-Konqres Mərkəzi layihəsini uğurla həyata keçirib. Kompleksin təməli 2021-ci il avqustun 29-da Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə qoyulub. 2022-ci ildə - “Şuşa İli”ndə Karvansaray konsepti əsas götürülən layihənin inşasına başlanılıb. Foglie Dalloro komandası Azərbaycanın zəngin milli mədəniyyətindən ilhamlanıb.
Kompleksin əsas girişini yerli daşlardan yonulmuş çiçək motivli barelyeflər bəzəyir. Komandamız Qarabağın “Bağçada güllər” xalısından ilhamlanmışdır . Harada olmağımızdan asılı olmayaraq, çiçəklər mövzusu bizi hər yerdə əhatə edir - fasadlarda, interyer detallarında, dekorda və aksessuarlarda. Həmçinin daxili məkanda da hər köşədən çiçəklərin təravətli ətri duyulur. Kompleksin şimal və cənub fasadlarının eyvanları 19-cu əsr Şuşa binalarında - Zöhrabbəyovlar ailəsinin, Ü. Hacıbəylinin ev-muzeylərində də istifadə olunmuş, ənənəvi memarlıq elementi olan təbii ağacdan hazırlanmışdır. Qızılı arkalar və onla həmahəng olan məhəccər, pəncərə və daxili çərçivələr bütün fasad ansamblına zəriflik gətirir.
Otelin ümumi həlli və qonaq otaqlarının interyeri, Azərbaycan mədəniyyətinin, tarixinin zənginliyini və müxtəlifliyini özündə əks etdirir, hansıki, eyni zamanda postmodernizm elementlərini daşıyır. Kompleksin birinci mərtəbəsİndə qonaqları Foglie Dalloronun eskizlərinə uyğun olaraq təbii ağacdan hazırlanmış, Qarabağ atlarını təsvir edən əl işi panno qarşılayır. Kompozisiya öz gözəlliyi və miqyası ilə heyran edir.
Azərbaycanda xalq sənətinin geniş yayılmış növlərindən biri də xalçaçılıqdır. Foglie Dalloro komandası Şuşanın məşhur «Bağçada güllər» xalısından ilhamlanmışdır. Otelin foyesində tavandan asılı olan xalı, beləliklə interyerin əsas sənət əsərinə çevrilmişdir.
Hər otel otağının özünəməxsux dizaynı var, və bu özəllik otaqların tavanlarında istifadə olunan Qarabağ xalılarının unikal naxışlarından ibarətdir.
Kompleksin memarlıq ansamblı heykəllər, rəsmlər, incəsənət əsərləri və müxtəlif növ bitkilərlə tamamlanır. Kompleks fərdi üslubu, yüksək keyfiyyəti və çoxsaylı xidmət növləri ilə fərqlənir. Nadir memarlıq həlli ilə diqqəti cəlb edən, dörd mərtəbədən və zirzəmidən ibarət Şuşa Otel-Konqres Mərkəzi Kompleksində 154 otaq, konfrans və ziyafət zalları, restoran, hovuz, SPA, fitnes və digər xidmət bölmələri yaradılıb. 1000-ə yaxın kitabı özündə cəmləşdirən zəngin kitabxana, kompleks üçün xüsusi yer dəyər kəsb edir. Hansı ki, qonaq və ziyarətçilər üçün Türk xalq ədəbiyyatına qərq ola biləcəyi bir məkan təqdim edir.
Kompleksdə “Miras Rəsm Qalereyası” tərəfindən Azərbaycanın mədəni irsinə həsr olunan, “Doğma Mədəniyyət Ocağımız” şüarı altında sərgi açılıb. Sərgidə Qarabağdan olan korifey sənətkarlarımızın, eləcə də Azərbaycanın bu bölgəsindən ilham almış rəssamların əsərləri nümayiş olunur.
Şuşa Otel-Konqres Mərkəzi Kompleksinin texniki təchizatı, idarəetmə və enerji təminatı sistemi beynəlxalq standartlara uyğun qurulub. Belə ki, kompleksdə tətbiq olunan müasir idarəetmə panelləri səmərəli fəaliyyəti, təhlükəsizliyi və qonaqların rahatlığını təmin edəcək. Bununla yanaşı, binada ən yüksək texniki normalara uyğun havalandırma sistemləri tətbiq olunub. Kompleksin elektrik enerjisi ilə fasiləsiz və dayanıqlı təmin olunması məqsədilə generatorlar quraşdırılıb. Həmçinin binanın dam örtüyündə yüksək enerji səmərəliliyini təmin edən Günəş enerjisi panelləri də yerləşdirilib ki, bu da “təmiz” enerjiyə keçid istiqamətində görülən işlərin növbəti nümunəsidir.
Kompleksin ətrafında mövcud ağaclar qorunmaqla geniş sahə yaşıllaşdırılıb, yeni ağaclar və dekorativ güllər əkilib. Kompleksin həyətində qonaqların rahatlığı və istirahəti üçün rahat bağ salınıb. Burada qapalı və açıq avtomobil dayanacaqları vardır. Şuşa mehmanxana-konqres mərkəzi kompleksi, Şuşa şəhərinin və bütün Azərbaycanın memarlıq abidəsinə çevrilib.

Компания Foglie Dalloro успешно реализовала проект, Комплекса отеля-конгресс-центра «Шуша», расположенного в культурной столице Азербайджана городе Шуша. Фундамент Комплекса был заложен 29 августа 2021 года с участием Президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой. В 2022 году - в «Год города Шуша» началась реализация проекта, за его основу, был взят концепт караван-сарая. Команда Foglie Dalloro вдохновлялась богатой национальной архитектурой Азербайджана.
![]() |
Подъезжая к Комплексу, нашему взору открываться главный вход, который украшен барельефами, вырезанными из местного камня. Общая идея исходит от термина «Карабах» и ковровой композиции «Цветы в саду» (Bağçada güllər). Где бы мы не находились тематика цветов окружает нас по всюду-на фасадах, в деталях интерьера, в декоре и аксессуарах. А порой мы можем и услышать не уловимый аромат живых цветов, которыми заставлен каждый уголок Комплекса. Балконы, северных и южных фасадов изготовлены из натурального дерева, которые использовались в традиционной архитектуре при строительстве зданий Шуши XIX века- дома Зохраббекова, дома-музея Гаджибейли. Матовая латунь – придаёт легкость и элегантность всему фасадному ансамблю.
В интерьерах отеля и номеров присутствует разнообразие и богатство климата, культуры, истории Азербайджана, которые ненавязчиво переплетаются с постмодернизмом. На первом этаже гостей Комплекса, встречает панно ручной работы, выполненный из натурального дерева по эскизам компании Foglie Dalloro. с изображением знаменитых карабахских скакунов. Композиция восхищает и в тоже время поражает своей масштабностью.
Одним из самых распространённых видов народного творчества в Азербайджане является ковроткачество. Команда компании Foglie Dalloro вдохновилась знаменитым шушинским ковром (Bağçada güllər). Установив ковёр на потолке в лобби отеля, команда Foglie Dalloro превратила его в основной арт объект интерьера отеля.
В каждом номере отеля присутствует своя изюминка и этой изюминкой является неповторимые орнаменты Карабахских ковров.
Архитектурный ансамбль дополняют- скульптуры, живописные картины, предметы искусства и разновидные растения. Комплекс разноплановый и многозадачный, и предлагает многочисленные услуги. В четырёхэтажном здании, имеются 154 номера, конференц-зал и банкетный зал, ресторан, бассейн, СПА-салон, фитнес-зал и библиотека. Особое внимание привлекает библиотека, где хранится около 1000 книг. Где любой посетитель сможет окунуться в мир литературы тюркских народов.
На территории Комплекса действует галерея «Мирас», которая открыла выставку «Родной очаг культуры», посвящённую культурному наследию Азербайджана. На ней экспонируются произведения мастеров кисти-уроженцев Карабаха, а также художников, которые черпали вдохновение в красотах региона Азербайджана.
Вся система технического оснащения, управления и энергообеспечения 5 звёздочного комплекса отеля-конгресс-центра «Шуша», отвечает международным стандартам. Так, применяемые в Комплексе современные панели управления обеспечивают его эффективную деятельность, безопасность и удобство гостей. Кроме того, в здании установлены системы вентиляции, соответствующие панели солнечной энергии, обеспечивающие высокую энергоэффективность. Это – очередной пример работы, проводимой в области перехода к «чистой» энергии.
Обширный участок вокруг Комплекса озеленён с сохранением имеющихся деревьев, посажены новые деревья и декоративные цветы. Во внутреннем дворике Комплекса уютно расположился сад, ландшафт которого продуман для удобства и отдыха гостей. Здесь так же имеются крытая и открытая автостоянка. Комплекс Отеля-Конгресс-Центра «Шуша», во истину стал архитектурной достопримечательностью города Шуша и всего Азербайджана.