2023-cü il yanvarın 5-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakıda Respublika Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq Mərkəzində əsaslı təmir və bərpa işlərindən sonra yaradılan şəraitlə tanış olublar. Əvvəllər “Pionerlər Sarayı” (indiki Respublika Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq Mərkəzi) adlanan bina hər bir bakılıya tanış və əzizdir. Fəaliyyəti dövründə müxtəlif ixtisaslar üzrə minlərlə istedadlı gəncin formalaşmasında mühüm rol oynayan saray 2023-cü ildə əsaslı təmir olunub. Saraya ilk səfər Foglie D'alloro komandası üçün xüsusi idi. Biz tarixə qərq olduq, binanın ab-havası və əhval-ruhiyyəsi ilə hopduq.
Layihə üzərində işə başlamazdan əvvəl Foglie D'alloro komandası binanın arxiv fotoşəkillərini araşdırdı. Binanın orijinal üslubunu - Stalin imperiyası üslubunu qorumaq üçün daxili və xarici həllərin detallarına xüsusi diqqət yetirildi. konik mebel elementlərini bərpa etdirərək, tavan bızıkləri lepka qəlibləri yenidən yaradılmış, daxili boyanın orijinal çalarları mütəxəssislər tərəfindən çıxarılmışdır. İşimizdə məqsədimiz həm binanın görkəmini və onun xarakterik elementlərini qorumaq, həm də layihəyə müasir həllər və təzə ideyalar daxil etmək idi.
Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin binası təhsil və mədəniyyətin inkişafında mühüm rol oynayır, eyni zamanda Azərbaycanın zəngin mədəni irsini əks etdirən əsl tarixi abidədir. Əsas giriş öz gözəlliyi və əzəməti ilə heyran edir. Boyalı tavan lepka qəliblərlə istehsal edilmiş bəzəklər və naxışlarla işlənilmişdir. Öz zərifliyi ilə oyma balustradlar sarayın abu havasını dəyişdirir və ona xüsusi yaraşıq və incəlik verir Ziyarətçilər Azərbaycanın tanınmış rəssamlarının unikal rəsm kolleksiyası ilə tanış ola bilərlər. Oyma qapılar, gips bəzəklər, hündür lampalar binanın interyerini bəzəyir. Azərbaycan şairlərinin büstləri öz növbəsində sarayda zəriflik, mədəniyyət və incəsənət ab-havası yaradır.
İstifadəyə verildikdən sonra mərkəzdə rəqs, musiqi alətləri, vokal, sağlam həyat tərzi, teatr, rəssamlıq, xarici dil, intellektual inkişaf, elm və texnologiya, psixologiya, kulinariya və turizm kimi istiqamətlər üzrə 44 dərnək, o cümlədən eko-klub təşkil edilib. Bu dərnəklərdə 1500-ə qədər tələbə təhsil alacaqdır. Mərkəzdə 20 inzibati, 20 texniki və 65 professor-müəllim heyəti çalışacaq.
Təmir işlərinin yekun nəticəsi Foglie D’alloro komandasının baxışını əks etdirir və biz şadıq ki, Respublika Uşaq və Gənclər Yaradıcılıq Mərkəzi yenidən müasir inkişaf tendensiyalarına uyğun olaraq yeni nəslin inkişafına töhfə verməyə hazırdır.

5 января 2023 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными в Республиканском Детско-Юношеском Центре Творчества в Баку после капитального ремонта и реставрации. Здание, ранее именуемое как «Дворец Пионеров», (ныне - Республиканский Детско-Юношеского Центр Творчества) знакомо и дорого сердцу каждого бакинца. Дворец, который в период деятельности сыграл значимую роль в формировании тысяч талантливых молодых людей по различным специальностям, в 2023 году был капитально отремонтирован. Первый визит во Дворец стал особенным для команды Foglie D’alloro. Мы погрузились в историю, прониклись атмосферой и настроением самого здания.
Перед началом работы над проектом, команда Foglie D’alloro изучила архивные фотографии здания. Чтобы сохранить первоначальную стилистику здания - сталинский ампир, особое внимание было уделено деталям интерьерных и экстерьерных решений. Знаковые элементы мебели были отданы под реставрацию, лепнина воссоздавалась по слепкам, а оригинальные оттенки красок интерьера были выведены экспертами. Нашей целью в работе, было как сохранение облика здания и характерных его элементов, так и привнесение в проект современных решений и свежих идей.
Здание Детско-юношеского центра развития, играет важную роль в образовании и культурном развитии, а также является настоящим памятником истории отражающих богатое культурное наследие Азербайджана. Главный вход восхищает своей красотой и величием. Расписной кессонный потолок обрамлен лепниной ручной работы. Резные балюстрады своей элегантностью преображают пространство дворца и придают ему особый шарм и изысканность. Посетители могут восторгаться уникальной коллекцией картин известных художников Азербайджана. Резные двери, гипсовые наличники и высокие светильники украшают интерьеры здания. Бюсты великих азербайджанских поэтов вдохновляют и создают атмосферу элегантности, культуры и искусства.
После сдачи в пользование, в центре организованы 44 кружка по таким направлениям, как танцы, музыкальные инструменты, вокал, здоровый образ жизни, театр, живопись, иностранные языки, интеллектуальное развитие, наука и технологии, психология, кулинария и туризм, а также эко-клуб. В этих кружках будут заниматься до 1500 учащихся. В Центре будут работать 20 административных, 20 технических и 65 педагогических работников.
Финальный результат ремонтных работ отображает видение команды Foglie D’alloro, и мы рады тому, что Республиканский центр детско-юношеского творчества снова готов вносить свой вклад в развитие нового поколения в соответствии с современными трендами развития.